Niagara Şelalesi - KANADA

Toronto’ya gidince görülmesi gereken yerler listesi kabarık ama oraya kadar gitmişken mutlaka görülecek ilk yer bence Niagara Şelalesi. Niagara dünyanın en hızlı akan veya en yüksekten akan şelalesi değil, fakat şelale deyince insanın aklına ilk o geliyor. Hem “Niagara’yı özel yapan ne?” sorusunu genel bilgiler yardımıyla yanıtlamaya çalışacağım, hem de Toronto’dan Niagara’ya yaptığım yolculuğu anlatarak kişisel tecrübelerimi paylaşacağım. Yani önce hemen her yerde bulabileceğiniz bilgiler, ardından ise başka yerde bulamayacağınız detaylı bir Niagara rehberini okuyacaksınız. Tren biletini nereden aldık, hangi noktadan yola çıkıp nereye vardık, şelale dışında bölgede ilgi çekici ne gibi etkinlikler var ve nasıl ulaşılır hepsinin yanıtı bu yazıda.

Niagara Şelalesi nerede?
Niagara Şelalesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada’nın arasındaki sınırda yer alan Niagara nehrinin tam ortasında bulunuyor. Yani iki ülkenin sınırını bir noktada Niagara Nehri belirliyor diyebiliriz. Bu da şu anlama geliyor, Niagara hem ABD hem de Kanada tarafından görülebiliyor. Eğer Niagara’ya yakından bakmak isterseniz bot gezisine katıldığınız anda iki ülkenin tam sınırında tekne gezisi yapmış oluyorsunuz. Aynı durumu yine Kanada’daki meşhur Bin Adalar tekne turunda da yaşayabilirsiniz.

Niagara Şelalesi’ne nasıl gidilir?
Kanada’daysanız Toronto’dan araçla 2 saatte gidebiliyorsunuz. ABD tarafından gidilecekse de New York eyaletinin 2. büyük şehri Buffalo’ya yarım saat, New York şehrine ise 8 saat uzaklıkta yer alıyor. İki rota için de tren, otobüs ile ulaşmak veya araba yolculuğu yapmak mümkün.